Tanie kosmetyki

Data publikacji: 19.08.2018

Kosmetyków, choćby tych podstawowych, używamy wszyscy. W większości wypadków wystarcza nam to, co można kupić w drogeriach, także tych tanich, sieciowych. Wybór jest ogromny i teoretycznie każdy powinien znaleźć właściwe dla siebie specyfiki, ale w praktyce bywa z tym różnie. Cierpimy bowiem na rozmaite schorzenia skóry, jesteśmy na różne rzeczy uczuleni, niektórzy z kolei starają się trzymać jak najdalej od chemii.

kwiaty

Chemia szkodzi – nie tylko ludziom

Rzeczywiście, jeśli poczytać co nieco o produkcji tradycyjnych kosmetyków, to czasami włosy dęba stają. Na przykład wtedy, gdy okazuje się, że popularne płyny pod prysznic zawierają często maleńkie kuleczki, które trafiają do kanalizacji, a stamtąd – mimo oczyszczalni ścieków – do rzek i mórz, gdzie są wchłaniane przez ryby ze smutnymi konsekwencjami. Naukowcy badają też niezmordowanie substancje chemiczne wykorzystywane do produkcji kosmetyków i raz po raz okazuje się, że któraś z nich jest szkodliwa, a występuje we wszystkich produktach danego rodzaju niezależnie od producenta i marki. Oczywiście część z tych doniesień to zapewne element walki konkurencyjnej i lobbingu, ale częsta lektura potrafi skutecznie zniechęcić do korzystania z pięknie pachnących dezodorantów, kremów, mydeł, płynów, żeli etc. i skłonić się w stronę ich wysokogatunkowych odpowiedników, dostępnych w aptekach.

Naturalne kosmetyki nie muszą być drogie

Atutem takich kosmetyków są naturalne składniki, a także specjalna dbałość producentów o to, by były to substancje całkowicie nieszkodliwe i niewywołujące podrażnień. Nie pozostaje to oczywiście bez wpływu na cenę: naturalne składniki trudniej pozyskiwać, są też droższe od swoich chemicznych odpowiedników. Ceny kosmetyków dostępnych w aptekach czasami więc zniechęcają, ale na szczęście są i takie apteki, w których można znaleźć wartościowe, lecz tanie kosmetyki.

Tymczasem kosmetyki naturalne przewyższają chemiczne nie tylko jakością, ale przede wszystkim wpływem na ludzką skórę. Produkowane są na bazie oleju roślinnego, a nie petrochemicznego, dzięki czemu zawierają aktywne składniki o zbawiennym wpływie na skórę. Nie zawierają detergentów: nie pienią się tak obficie jak chemia, ale za to nie wysuszają naskórka, lecz delikatnie go nawilżają.

Kosmetyki naturalne nie zawierają także konserwantów, w ogromnej większości szkodliwych dla zdrowia, w tym np. formaldehydu. Jeżeli zawierają alkohol, to w śladowych ilościach. Kto raz po nie sięgnie, najprawdopodobniej przekona się do nich na stałe, czyniąc ogromną przysługę swojej skórze.